Framtidssäkring i Hissmofors – Norra Timber ingår avtal med finska Jartek

Norra Skogs industridel Norra Timber tar ett strategiskt kliv framåt genom att investera i en ny fackdel och en modern ströläggare vid sågverket i Hissmofors. Investeringen är en del av en större satsning om cirka 150 miljoner kronor, vilket är den största enskilda investeringen vid sågverket sedan början av 1980-talet.

Text Elin Olsson Publicerad 23 september 2025

Foto William Falk

Den nya fackdelen med utökad kapacitet kommer att ersätta äldre utrustning i syfte att öka både produktivitet och tillgänglighet. En ny ströläggare med optimerad ströplacering introduceras samtidigt, vilket bidrar till att minska kvalitetsrelaterade fel såsom ändsprickor. Den nya utrustningen möjliggör hantering av större paket, vilket minskar behovet av interna transporter och leder därmed till lägre dieselförbrukning och minskade koldioxidutsläpp.

– Det här är ett steg mot en mer hållbar produktion, säger Thomas Haiduga, sågverkschef i Hissmofors.

Hissmofors är ett av Norra Timbers nyckelsågverk, där lång industriell tradition möter modern och effektiv produktion. Sedan början av 1980-talet har sågverket kontinuerligt utvecklats till en toppmodern anläggning med en fullt optimerad såglinje och en mångsidig hyvleriavdelning. Sågverket har starka logistiska förutsättningar och en egen bioenergianläggning – som även levererar överskottsvärme till det lokala samhället. 

Samarbete med finsk leverantör

Efter en noggrann upphandling har nu Hissmofors sågverk ingått ett avtal med finska Jartek, som ska leverera både fackdelen och den nya ströläggaren. Leveransen planeras till våren 2026, med målet att utrustningen ska vara installerad och fullt i drift senast under hösten samma år. För att rymma den nya utrustningen kommer befintliga byggnader att modifieras.

– Det här är det största steg vi tagit sedan sågverkslinjen byggdes på 1980-talet. Vi ser inte bara en produktionsökning utan också en betydande förbättring av arbetsmiljön. Samtidigt visar den här satsningen att styrelsen tror på oss och på Hissmofors. Det stärker vår framtid här i bygden, säkrar arbetstillfällen och bekräftar att sågverket kommer att finnas kvar även framöver, säger Thomas Haiduga.

– Vi är stolta över att ha fått Norra Timbers förtroende för denna betydelsefulla leverans. Projektet stärker inte bara vår närvaro i Sverige, utan visar också vår förmåga att leverera innovativa och effektiva lösningar som stödjer våra kunders tillväxt och konkurrenskraft, säger Kari Puustinen, försäljningschef på Jartek.